Ceramika – zacznijmy od poczatku

Wyroby ceramiczne, szczególnie te najstarsze okazy udowadniają, że od tysięcy lat ludzie korzystali z podstawowego materiału jakim jest glina do wyrobu naczyń, wizerunków i figur, koralików, przez cegły aż do budowania domostw.

Historia jest długa i ma wiele ciekawych meandrów.

Nawet glina była różna i miała różne właściwości. Początki lepienia z gliny znamy doskonale z mitów. Różne materiały pozwalały na znajdowanie ciekawych sposobów obróbki jak wypalanie, malowanie, szkliwienie. Można się pokusić na tezę, że te sposoby ewoluowały z człowiekiem, zgodnie czy też bardziej dzięki rozwojowi człowieka i jego potrzeb. Naczynia były potrzebne, kiedy tryb życia stał się koczowniczy i osiadły.

Wyrób figurek czy koralików pozwalał na pokazanie własnej twórczości, która służyła przedstawieniu twórcy jako wnikliwego obserwatora ówczesnego świata – widać to na glinianych tabliczkach.

Sięgnijmy do dobrze zachowanych przykładów jak postać kobiety znana jako Wenus z Willendorfu link:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wenus_z_Willendorfu

Dokumentowanie współczesności jest doskonale przedstawione w pamiątkach z Sumeru, link: https://www.starozytnysumer.pl/podstrony/podstrony_poziom_1_sztuka/plaskorzezba.html#lokalizacja

Kolejny wpis poświęcimy materiałowi jakim jest glina.